Anestezjologia to nauka i dział medycyny weterynaryjnej zajmującej się wszystkimi metodami znieczulenia, prowadzeniem pacjentów bezpośrednio przed, w czasie i po operacji. Postęp w farmakologii, postęp techniczny i rozwój technik operacyjnych pozwala na pomaganie naszym zwierzakom jak nigdy dotąd. Istnieją dwie podstawowe metody znieczulania: narkoza wziewna (dzięki zastosowaniu aparatu do znieczulenia) i infuzyjna (polega na podawaniu leków dożylnie). Anestezjolog oferując pełną opiekę nad zwierzęciem, od przyjęcia go w gabinecie do wydania po wykonanym zabiegu, ma za zadanie zapewnić mu komfort i bezbolesny powrót do zdrowia, a chirurgowi spokój i całkowite skupienie na wykonywanym zabiegu. Aby móc to zrobić musi posiadać wiedzę i umiejętności, które dadzą mu pewność i komfort pracy. Nasz cykl szkoleń dla anestezjologów i osób, którym wiedza i umiejętności i z tego zakresu są potrzebne w codziennej pracy zapewni taką pewność i komfort, gdyż największym atutem naszych kursów jest część praktyczna oraz możliwość wybrania interesującego kursu lub przejścia całego cyklu. Kierownikiem naukowym, członkiem Rady Naukowej MasterVet oraz osobą odpowiedzialną za część merytoryczną jest n. wet. Agnieszki Wrzesińskiej. Osobą współpracującą lek. wet. Sebastian Domański.
Dermatologia, to dziedzina medycyny zajmująca się opisywaniem, diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry i jej przydatków (włosów, paznokci). Czasami też chorób ogólnoustrojowych, których objawy lokalizują się na skórze. Jest dość rozległą dziedziną, która okazuje się niezwykle przydatna w leczeniu psów i kotów. Dermatolog zajmuje się bowiem chorobami o różnym podłożu, które najczęściej objawiają się świądem i zmianami na skórze lub infekcjami uszu. Ustalenie przyczyn choroby wymaga kompleksowych badań, wiedzy, umiejętności i cierpliwości... Kierownikiem naukowym działu i osobą odpowiedzialną za część merytoryczną szkoleń jest lek. wet. Agnieszka Gecewicz.
Endokrynologia, to nauka o wydzielaniu wewnętrznym, gruczołach, hormonach i ich działaniu. Jako dziedzina medycyny, zajmuje się zaburzeniami funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego (zaburzenia wydzielania hormonów), np. przysadki, tarczycy, nadnerczy, jajników. Endokrynologia weterynaryjna skupia się na badaniach hormonalnych, a te źle zdiagnozowane mogą w znaczący sposób obniżyć ich jakość życia oraz być przyczyną wielu powikłań. Zwykle dotyczą zwierząt starszych powyżej 6-8 lat, występują niezależnie od rasy, płci, warunków utrzymania. Nasz dział szkoleń będzie poświęcony leczeniu wielu chorób endokrynologicznych takich jak: nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroba Cushing’a, choroba Addison’a, cukrzyca oraz innych oraz wszystkim zagadnieniom które się z nimi łączą. Kierownikiem naukowym działu endokrynologia i osobą odpowiedzialną za część merytoryczną szkoleń jest lek. wet. Ewa Zwierzyńska.
Hematologia weterynaryjna, to dziedzina kliniczna medycyny weterynaryjnej zajmująca się schorzeniami krwi i układu krwiotwórczego. Wiedza z tego zakresu medycyny jest niezwykle istotna dla każdego lekarza. W naszym dziale szkoleniowym, znajdą się kursy zawsze z częścią warsztatową, na różnym poziomie zaawansowania. Kierownictwo naukowe działu tworzą lek. wet. Anna Wasilewko oraz lek. wet. Agata Dużyńskiej. Partner szkolenia: PZ Cormay S.A.
Kardiologia weterynaryjna jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin weterynarii, zajmującą się diagnostyką i leczeniem chorób serca (układu krwionośnego). Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu większość chorób serca była niewykrywalna lub nieuleczalna, dzisiejsza kardiologia umożliwia dokładną diagnostykę i leczenie większości schorzeń. Dzięki zaawansowanej wiedzy i nowoczesnej technologii można wykryć chorobę serca i dobrać do niej odpowiednią, najskuteczniejszą metodę leczenia. Nasz dział kursów z kardiologii to pełen wachlarz szkoleń od podstaw, przez prostą diagnostykę aż po zaawansowaną - każdy w zależności od potrzeb z pewnością wybierze coś dla siebie. Kierownikiem naukowym działu Kardiologia oraz członkiem Rady Naukowej MasterVet jest dr hab. n. wet. Magdalena Garncarz. Osoby współpracujące: dr n. wet. Agnieszka Wrzesińska, dr n. wet. Marta Parzeniecka-Jaworska, lek. wet. Aleksandra Krawczyk, lek. wet. Sebastian Domański.
Nefrologia jest dziedziną medycyny zajmującą się badaniem nerek oraz diagnostyką i leczeniem ich schorzeń, natomiast urologia jest gałęzią medycyny zajmującą się układem moczowo-płciowym. Schorzenia nerek oraz dróg moczowych dotyczą coraz większej ilości pacjentów. Aktualne statystyki szacują, że jeden na 10 psów oraz jeden na 3 kotów w przyszłości będzie chorować na choroby nerek. Nasz cykl szkoleń z nefrologii i urologii małych zwierząt ma na celu przybliżenie zagadnień z tych specjalizacji, jakże tożsamych ze sobą. Znajdziesz w nim nefrologię i urologię od podstaw - kurs wprowadzający, na następnym etapie przećwiczysz praktyczne aspekty związane z mierzeniem ciśnienia, badaniem moczu i podczas pracy w zespołach medycznych - nauczysz się podejmować decyzje i działać z wybranymi przypadkami nefrologiczno-urologicznymi, po zabiegi chirurgiczne nefrologiczno-urologiczne. Kierownikiem naukowym działu Nefrologia i Urologia oraz członkiem Rady Naukowej MasterVet jest lek. wet. Magdalena Kraińska. Osobą współpracującą: dr n. wet. Sylwia Lew-Kojrys.
Neurologia, to dział medycyny zajmujący się zaburzeniami w funkcjonowaniu całego układu nerwowego zwierząt. Jest to dział szczególnie trudny ze względu na specyficzny kontakt z pacjentem, który nie jest w stanie powiedzieć nam o swoich objawach. Lekarz weterynarii zajmujący się tą dziedziną, musi bardzo dobrze znać symptomy różnych schorzeń, aby prawidłowo rozpoznać chorobę neurologiczną. Objawy neurologiczne mogą być przyczyną choroby pierwotnej lub też towarzyszyć innym schorzeniom narządów, takich jak np. choroby nerek czy wątroby, dlatego specjalista neurolog psów i kotów, musi być również doskonałym internistą, żeby móc rozpoznać inne czynniki. Nasz cykl kursów neurologicznych, z podziałem na stopnie zaawanowania, z założenia ma spełnić rolę przygotowawczą i uzupełnijącą do tego aby te zaburzenia rozpoznać, identyfikować i leczyć. Kierownikiem naukowym działu, członkiem Rady Naukowej MasterVet i osobą odpowiedzialną za część merytoryczną jest lek. wet. Małgorzata Mikuła.
Okulistyka weterynaryjna w Polsce to obecnie jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin medycyny weterynaryjnej. Za jej postępem stoi klinika, której rozwój napędza nauka. Nasz dział to pełen wachlarz kursów z okulistyki małych zwierząt, egzotyków i koni dla lekarzy weterynarii od podstawowych po zaawansowane. Kierownikiem naukowym, członkiem Rady Naukowej MasterVet i osobą odpowiedzialną za część merytoryczną jest lek. wet. Jacek Garncarz. Współpracownicy to: dr n. biol. lek. wet. Anna Cisło-Sankowska, lek. wet. Marta Misiak, lek. wet. Marta Szulc-Świetlik, lek. wet. Marta Warzecha, lek. wet. Elwira Buczek, lek. wet. Bartosz Ligęza.
Onkologia to specjalizacja łącząca w sobie wiele przenikających się aspektów i dziedzin wiedzy. Obecnie jest najszybciej rozwijającą się gałęzią medycyny weterynaryjnej. Nasze kursy wprowadzą Cię w jej tajniki, tak abyś zrozumiał że każdy pacjent zwykle musi przejść swoją własną drogę zaczynającą się od badania ogólnego w gabinecie internistycznym, poprzez szczegółową diagnostykę, kończąc na leczeniu i jego monitorowaniu, a także wszelkich trudnościach w postaci chorób towarzyszących i zespołów towarzyszących nowotworom. Kierownikiem naukowym całego działu i osobą odpowiedzialną za część merytoryczną kursów jest lek. wet. Aleksandra Marcinowska. Osobą współpracującą lek. wet. Urszula Jankowska.
Ortopedia to dziedzina medycyny weterynaryjnej zajmująca się schorzeniami układu ruchu. Skoncentrowana jest na diagnozowaniu i leczeniu wszelkich nieprawidłowości związanych z aparatem ruchowym. Warto wiedzieć, że ortopedia weterynaryjna to dziedzina, która ściśle wiąże się z radiologią pozwalającą na precyzyjną diagnostykę uszkodzeń kości, stawów, kręgosłupa itd. oraz ultrasonografią i tomografią. Powiązana z ortopedią jest też chirurgia, ponieważ u zwierząt wiele schorzeń tego typu wymaga interwencji operacyjnej. Nasz dział obejmuje intensywne kursy od podstawowych (postępowanie z pacjentem ortopedycznym, diagnostyka obrazowa, proste zabiegi najczęstszych złamań) po zaawansowane procedury. Kierownikiem naukowym działu oraz osobą odpowiedzialną merytorycznie za kursy jest lek. wet. Rafał Korta. Osobą współpracującą lek. wet. Lidia Nosal.
Pulmonologia, to dział medycyny zajmujący się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób układu oddechowego. Diagnostyka i leczenie chorób układu oddechowego polega na doborze badań pozwalających uzyskać diagnozę, takich jak: badania radiologiczne, przezklatkowe USG płuc, laryngoskopia, a także pobieranie materiału z jamy nosowej oraz dróg oddechowych (popłuczyny) umożliwiają postawienie w wielu przypadkach celnej diagnozy. Innego rodzaju diagnostyka obrazowa obejmuje: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz bronchoskopię i rinoskopię. Kierownikiem naukowym i osobą odpowiedzialną za część merytoryczną szkoleń z układu oddechowego jest lek. wet. Rafał Niziołek.
Radiologia to dziedzina medycyny oraz samodzielna specjalizacja lekarska zajmująca się obrazowaniem, z wykorzystaniem promieni rentgenowskich (tradycyjna rentgenografia, tomografia komputerowa), pola magnetycznego (tomografia magnetycznego rezonansu jądrowego) oraz ultradźwięków (ultrasonografia). Celem kształcenia radiologicznego jest zapoznanie z najpopularniejszymi rodzajami badań obrazowych stosowanych w weterynarii - RTG i USG. Różne rodzaje kursów mają za zadanie zapoznać z podstawowymi zasadami przeprowadzania badania radiologicznego, prawidłowym wykonaniem projekcji poszczególnych części ciała oraz z interpretacją otrzymanych obrazów i na ich podstawie postawieniem właściwej diagnozy - odróżnienie obrazów prawidłowych oraz zmienionych patologicznie narządów wewnętrznych. Kierownikiem naukowym działu Radiologia, członkiem Rady Naukowej MasterVet i osoba odpowiedzialną za merytoryczną cześć kursów jest lek. wet. Rafał Lengling. Osoby współpracujące: lek. wet. Mariusz Siedlicki, lek. wet. Joanna Sieczka, lek. wet. Monika Przedpełska, lek. wet. Urszula Jankowska, lek. wet. Ewa Pietrasińska-Lazurko.
Rozród małych zwierząt to bardzo obszerny i istotny dział medycyny weterynaryjnej. Obejmuje on między innymi kwestie związane z: wyznaczaniem terminu okresu płodnego, inseminacją, andrologią: badaniem samców, oceną nasienia, monitorowaniem i opieką nad ciążą, pomocą porodową, neonatologią, antykoncepcją farmakologiczną u samic i samców, patologiami ciąży, leczeniem i zapobieganiem ciąży urojonej, zabiegami kastracji oraz sterylizacji, diagnostyką i leczeniem chorób gruczołu mlekowego. Nasz dział szkoleń będzie przybliżał Państwu poszczególne zagadnienia, w sposób możliwe jak najbardziej praktyczny, oferując wachlarz szkoleń z tej tematyki podzielony na poszczególne tematy. Kierownikiem naukowym i osobą odpowiedzialną za merytoryczną stronę szkolenia jest......
Szkolenia z rozpoznawania stanów nagłych dla lekarzy weterynarii pod kierownictwem naukowym. Szkolenia w przygotowaniach.
Stomatologia, to dział medycyny weterynaryjnej, który u zwierząt jest równie ważny jak i u ludzi, obejmujący: profilaktykę, peridentologię, lecznie błony śluzowej jamy ustnej, ekstrakcję, endodoncję, odbudowę zębów, protektykę i implantologię, ortodoncję, po chirurgię szczękowo-twarzową i chirurgię urazową oraz onkologię. W Polsce nie ma specjalizacji dedykowanej stomatologii weterynaryjnej. Aby stać się specjalistą w tej dziedzinie należy przystąpić do programu kształcenia w europejskim bądź amerykańskim college’u stomatologii weterynaryjnej, które oferują odpowiednie ścieżki edukacyjne. Bez specjalizacji, w zasadzie każdy lekarz weterynarii powinien mieć choć podstawową wiedzę z zakresu stomatologii i umieć określić stan jamy ustnej pacjenta. Badanie jamy ustnej powinno być nieodłącznym elementem badania klinicznego, które lekarze wykonują podczas każdej rutynowej wizyty. Mamy nadzieję iż cykl naszych kursów pozwoli wiedzę z tego zakresu w sposób przystępny przyswoić i opanować. Szkolenia ze stomatologii dla lekarzy weterynarii.