Jak magazynować zakaźne odpady weterynaryjne?

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Prawidłowe unieszkodliwianie odpadów powinno stanowić jeden z priorytetów w prowadzeniu odpowiedzialnej i nowoczesnej praktyki weterynaryjnej. W przypadku zakaźnych odpadów weterynaryjnych obowiązuje ściśle określona metoda gospodarowania odpadami – i to zarówno dotycząca sposobu postępowania (unieszkodliwianie), jak i technologii (spalanie w spalarni odpadów niebezpiecznych).


 

Zgodnie z art. 95 ust. 2 ustawy o odpadach zakaźne odpady weterynaryjne powinny być unieszkodliwiane przez termiczne przekształcanie w spalarniach odpadów niebezpiecznych polegające na istotnej przebudowie struktury odpadu kończącej się na procesie jego spopielenia (D10).

 

Jednym z ważniejszych etapów tego procesu, na który ma bezpośredni wpływ weterynarz, jest magazynowanie zakaźnych odpadów weterynaryjnych w odpowiednich warunkach (uwzględniających czas, temperaturę, dostosowanie do właściwości odpadów, oznaczenie itp.). I tak, lekarz weterynarii przed skierowaniem odpadów do procesu D10 – spalanie – jest zobowiązany do magazynowania odpadów odpowiednio do ich właściwości. Sposób ich magazynowania musi zapobiegać rozprzestrzenianiu i niekorzystnemu oddziaływaniu odpadów na zdrowie ludzi i środowisko. Przed odprowadzeniem odpadów należy je gromadzić, zbadać i oczyścić ewentualne odcieki. Czas magazynowania odpadów zakaźnych nie może przekraczać 48 godzin w temperaturze do 10°C. W przypadku awarii spalarni odbierającej odpady dopuszcza się magazynowanie odpadów w temperaturze do 10°C. Może to trwać tak długo, jak pozwalają na to ich właściwości oraz warunki, w jakich je przechowujemy, ale nie dłużej niż 30 dni od wystąpienia awarii spalarni odpadów. Awaria spalarni powoduje, że jej operator nie jest uprawniony do przyjmowania nowych odpadów zakaźnych do czasu usunięcia awarii. W związku z tym to kierujący zakładem leczniczym jest zobowiązany do zagospodarowania tych odpadów. W przypadku zbliżającego się terminu maksymalnego 30 dni powinien przekazać odpady innemu operatorowi w celu ich unieszkodliwienia.

 

Marzena Pytlarz, prawniczka w Kancelarii PPC Legal

 

Źródło: https://serwisweterynaryjny.pl/