Borelioza to odkleszczowa choroba występująca nie tylko u ludzi, ale i u zwierząt – spośród domowych pupili najbardziej narażone są psy.

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Borelioza może być trudna do zdiagnozowania ze względu na fakt, że pierwsze objawy choroby mogą pojawić się dopiero po 2-6 miesiącach od zarażenia – u czworonoga występują wówczas gorączka, utrata apetytu, apatia, ogólne osłabienie. Bardzo często przebiega również bezobjawowo.

 

 Choroba może doprowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych, a nawet śmierci – dlatego bardzo ważna jest odpowiednio wczesna reakcja i rozpoczęcie leczenia. Jeśli zauważymy kleszcza, jak najszybciej usuńmy go za pomocą pęsety lub kleszczołapek – kleszcza należy wykręcić ruchem lewoskrętnym lub wyciągnąć pionowo do góry (transmisja patogenów następuje najczęściej po upływie 24 godzin od rozpoczęcia żerowania). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub podejrzenia choroby jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

 

 Zadbajmy o odpowiednią profilaktykę – przed wyjściem na zewnątrz zabezpieczmy zwierzę preparatem przeciw kleszczom lub załóżmy mu przeciwkleszczową obrożę i dokładnie przejrzymy jego sierść po powrocie. Warto rozważyć zaszczepienie psa przeciwko boreliozie.

 https://www.mastervet.pl

 szkolenia@mastervet.pl

 +48 602-476-482